Dušan Chaloupka k výročí Komína

Výstava v Brně - Komíně má ústřední obraz k výročí 700 let od položení základního kamene Komínského kostela. Královna Eliška Rejčka pobývala na hradě Špilberk a chtěla odkázat Brnu nějakou památku. Jako nejlepší se jí zdálo, postavit nový klášter a kostel. Dlouho přemýšlela, kde obě stavby postavit. Dle pověsti se rozhodla v roce 1223, že vše svěří náhodě. Nechala si ušít tři praporky a jednoho pěkného dne se svým doprovodem vystoupila na věž Špilberku. Brňané se dívali, kam praporky poletí. První praporek spadl hned pod hradem, na Starém Brně, kde Eliška založila klášter věnovaný cisterciáckému řádu. Druhý praporek se nenašel. Třetí, poslední praporek doletěl do Komína. Tam královna položila základní kámen novému kostelu sv. Vavřince.

O autorovi

Dušan Chaloupka se narodil v roce 1935 v Boskovicích. Je členem "Spolku přátel naivního a amatérského umění" a "Uměleckého sdružení PARNAS" Brno. Ve své tvorbě spojuje myšlenku, že by obraz měl navozovat dobrou náladu, skrývat něco tajemného jako poselství a mít nejenom ducha, ale také duši. Teprve až obraz splní tato kritéria, tak jej signuje DuCh (První dvě písmena jména a příjmení a přeneseně symbol duše a ducha).

Mnoho námětů jeho tvorby pochází z mezinárodních setkání naivních umělců „ In memoriam Jana Hrušky“ na státním zámku v Lysicích a „Insita“ na Slovensku v Humenném. Vidět je i autorův pokus zachytit historický průchod prostředím a časem i jeho záliby. Řada jeho námětů je spojená z míst, která důvěrně zná, a to s jeho rodištěm Boskovicemi a bydlištěm Brnem-Komínem. Rád zachycuje prožitky a vidění světa kolem sebe či zvířecího světa.

Dušan Chaloupka získal řadu národních i mezinárodních ocenění. V současné době se věnuje obnově lidových maleb v krajině.

Motto Dušana Chaloupky:
Svět bez umění by byl jako oceán bez ryb. Svět se potýká s mnoha problémy. Naivní umění se i na tento svět dívá naivně a chce, a dělá jej lepším s nadějí a optimismem.

Pozvánka na vernisáž

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 3. 2023 od 17:30 hodin v Městská část Brno - Komín (Vavřinecká 15).

Úvodní slovo:
Mgr. Milada Blatná a ThMgr. Milan Klapetek

Hudební doprovod:
kvarteto zobcových fléten "ART TO" pod vedením Mgr. Aleše Novotného

Plakát k výstavě ke stažení